چاپ طلاکوب و آشنایی کامل با آن

چاپ طلاکوب یا Hot Stamp Machine همانند چاپ سیلک و چاپ تامپو یکی از شاخه های چاپ صنعتی در کارخانجات ، تولیدی ها ، چاپخانه ها و بازار کار نقش مهمی دارد.

چاپ طلاکوب که به آن چاپ داغی هم میگویند در چاپ تقویم ، چاپ سرسید ، چاپ پوشه دکمه دار ، چاپ گالینگور ، چاپ چرم ، چاپ جلد مدارک ، چاپ داغی ، چاپ کاتالوگ ، چاپ دفتر تلفن ، چاپ هدایای تبلیغاتی ، چاپ قطعات صنعتی ، چاپ پارچه و بسیاری از موارد اینچنین قابل استفاده است.

نمونه چاپ طلاکوب

نمونه چاپ طلاکوب

 

عملکرد چاپ طلاکوب یا داغی

دستگاه های چاپ طلاکوب به چهار دسته تقسیم میشوند.

دستگاه چاپ طلاکوب دستی : فشار اهرم میز داغی در این دستگاه با دست انجام میشود و معمولا رول جمع کن برقی دارد این روش برای تیراژ پایین مناسب است.

دستگاه چاپ طلاکوب پنوماتیک : سیستم این دستگاه با فشار باد کار میکند و میزان قدرت فشار جک بستگی به سایز چاپ دارد. جک پنوماتیک از 500 کیلو تا 3 تن متغیر است و کلیه مراحل چاپ قابل تنظیم و کنترل می باشد.

دستگاه چاپ طلاکوب هیدرولیک : این مدل دستگاه با فشار روغن کار میکند همچنین برای فشار جک های بالا و سایز چاپ بالا تولید میشود. معمولا از فشار 3 تن به بالا تولید میشود و کلیه مراحل چاپ قابل کنترل است.

دستگاه طلاکوب دیجیتال : در این روش دستگاه نیاز به کلیشه ندارد و بصورت دیجیتال چاپ میزند ولی قابلیت چاپ داغی نداشته و برای چاپ های تیراژ پایین مورد استفاده قرار میگیرد.

روش چاپ طلاکوب

انتقال حرارت از میز حرارت با فشار جک از طریق کلیشه به سطح کار را انجام می شود. میتوان گفت این یک روش لترپرس می باشد در این روش چاپ داغی میتوان از فویل با تنوع رنگ زیاد استفاده نمود.

چاپ داغی چیست؟ در این روش چاپ از کلیشه 3 میل به بالا استفاده میشود و از فویل طلاکوب استفاده نمی شود. این روش با فشار جک و تنظیم حرارت چاپ داغی انجام می شود.

رول طلاکوب یا فویل

در چاپ داغی برای انقال چاپ از فویل استفاده میشود. برای انتخاب فویل بستگی به جنس کالا مانند تقویم . سلفون یا جلد مدارک این انتخاب صورت میگیرد تا زمان چاپ فویل براحتی روی کالا چاپ شود،

عرض رول ها در ابعاد 65*75 و طول 120*240 در بازار عرضه میگردد. در بازار ایران بیشتر از رول های ساخت کشور کره و چین استفاده میگردد.

رول چاپ طلاکوب

 

کلیشه طلاکوب

برای انتقال طرح بر روی کالا ابتدا باید کلیشه ساخته شود. بسته به نوع چاپ داغی یا چاپ طلاکوب بصورت 2 میل و 3 میل ساخته میشود و میتوان از آن برای کار های تیراژ بالا استفاده کرد.

کلیشه چاپ طلاکوب